سیستم دانخوری اتوماتیک بشقابی

 

13177394693

 سیستم دانخوری بشقابی،جدیدترین نوع دانخوری اتوماتیک میباشد که بشقاب های آن در اشکال مختلفی چون: گرد،بیضی و پروانه ای میباشد.
سیستم توزیع دان دردانخوری بشقابی بدین صورت است که دان از طریق یک لوله با قطر 45 میلیمنر که داخل آن فنر حلزونی به طول سالن قرار دارد.
که به وسیله ی یک موتور گیربکس چرخوانده میشود و دان را از یک مخزن با ظرفیت 100 کیلو گرم به سمت بشقاب ها می کشد.
و با پر شدن بشقاب آخر,سنسور عمل کرده و الکترو موتور را خاموش میکند.
در فواصل مشخصی از این لوله(فاصله بشقابها در سیستم دانخوری بشقابی  سانت80 از یکدیگر می باشند)شکاف هایی وجود دارد که یشقاب این سیستم به آن وصل می شود و دارای دریچه ای است که میزان دان ورودی به داخل بشقاب دانخوری را می توان به وسیله ی آن تنظیم کرد.
هر بشقاب معمولا دارای ۱۴ قسمت می باشد لذا به طور همزمان ۱۴ مرغ  می توانند خوراک مصرف کنند.
سیستم دانخوری  بشقابی هم برای طیوری که روی بستر پرورش می یابند و هم برای جوجه هایی که در قفس پرورش می یابند قابل استفاده می باشد.
همچنین انواع خوراک مثل مش، آردی، پلت و … نیز می توانند توسط سیستم دانخوری بشقابی منتقل شوند و به مصرف طیور برسند.

سیستم دانخوری بشقابی دارای مزایایی می باشد که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود؛

۱-    در سیستم دانخوری بشقابی، دان یا خوراک با آلودگیهای محیطی، نظیر کود، پر و سایر مواد زاید طیور (مرغ گوشتی، مرغ تخمگدار، مرغ مادر و …) در ارتباط نیست و لذا آلوده نمی شود.
۲-    این سیستم دانخوری، به دلیل جلوگیری از پرت دان و به حداقل رساندن پرت دان، باعث بهبود ضریب تبدیل غذایی خوراک در جوجه گوشتی می شود.
۳-    همانگونه که قبلا اشاره شد، سیستم دانخوری بشقابی قابلیت تنظیم ورود دان به هر بشقاب دانخوری متناسب با سن گله را دارد.
۴-    بدلیل توزیع یکنواخت و عدم سورتینگ دان، گله یکنواختی (uniformity) بالایی خواهد داشت.

۵-    در این سیستم هر بشقاب دانخوری برای تغذیه ۵۰ جوجه گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 thumb45
۶-    در سیستم دانخوری بشقابی به دلیل اینکه از سیم بکسل و وینچ برای تنظیم ارتفاع دانخوری استفاده می شود، تنظیم ارتفاع دانخوری بر حسب سن گله پرورشی با سهولت بیشتری نسبت به سیستم دانخوری سطلی یا دانخوری زنجیری انجام می شود.
۷-    سیستم دانخوری بشقابی در مقایسه با سایر سیستم های دانخوری مثل دانخوری زنجیری یا دانخوری سطلی، هزینه سرویس و نگهداری پایین تری دارد و استهلاک آن نیز کمتر است  و کارکردن با سیستم دانخوری بشقابی ساده تر است.
۸-    در این سیستم چون خوراک مورد نیاز از مخزن (سیلوی گالوانیزه ) سر سالن تامین می شود و در کل سالن پرورشی پخش می شود پرت و ضایعات دان بسیار کاهش می یابد.
۹-    به دلیل اینکه در سیستم دانخوری بشقابی جهت تنظیم ارتفاع از وینچ استفاده می شود، هنگام بارگیری و تخلیه مرغ ها جهت ارسال به کشتارگاه، می توان دانخوری ها را توسط وینچ بالا برد تا بدین وسیله بار گیری جوجه های گوشتی یا جوجه های تخم گذار (پولت تخم گذار) آسانتر و با سهولت بیشتری انجام گیرد.

لازم به ذکر است از معایب سیستم دانخوری بشقابی، هزینه اولیه بالای آن در مقایسه با دانخوری سطلی یا دانخوری زنجیری می باشد.

 

مشخصات دانخوری بشقابی

 

موتور: از نوع موتوژن با توان 1hp با کلاس حفاظتی بالا می‏ باشد.

گیربکس: دارای 4 عدد چرخ‏دنده انتقال قدرت است.

بشقاب: از جنس پلیمر ABS مقاوم در برابر ضربه بوده و فاصله بشقاب‏ های مجاور از یکدیگر 75 سانتی متر می‏ باشد.

لوله دانخوری: از جنس گالوانیزه با ضخامت 1.15 میلی متر و به طول 4 متر تهیه شده است.

سیم بکسل: سیم بکسل اصلی به قطر 5 میلی متر، سیم بکسل‏ های انشعابی به قطر 3 میلی متر و سیم بکسل شوک به ضخامت 1.5 میلی متر و همگی از نوع گالوانیزه گرم می ‏باشند.

هاپر: تماما از جنس گالوانیزه با ضخامت 1.25میلی متر  ساخته شده است.

وینچ: برگرفته از طرح وینچ هلندی و برای تحمل بار به وزن 1.5 تن طراحی و ساخته شده است.

* مهم‏ترین ویژگی‏ های این سیستم، توزیع یکنواخت دان در سرتاسر سالن و قابلیت انتقال سیستم حتی تا زیر سقف به منظور سهولت در شست و شو، و حمل مرغ و کود در سالن می‏ باشد.

 z12560_img_20150423_184505